Strona
główna »
Matura cd »
Ściągi z polskiego wypracowania z polskiego »
Wypracowania z polskiego - spis
»
>>>Kup
"matura cd" !!!<<<
Wypracowanie to zostało zamieszczone automatycznie poprzez
przekonwertowanie plików DOC na TXT. Skutkiem czego niektóre wypracowania są
zamieszczone w nieestetyczny sposób za co bardzo przepraszamy wiąże się to z
brakiem tabel i formatowania tekstu w plikach txt jak to ma miejsce w
oryginalnych plikach doc zamieszczonych na płycie. Zamieszczone wypracowanie
jest jedynie elementem informacyjnym i potwierdzającym wielkość naszego zbioru.
Poniżej przedstawione jest jedynie początkowa część wypracowania
znajdującego się na matura cd.
Oczywiście nie przedstawiamy całości
w celu zabezpieczenia się przed kopiowaniem.
Hrabia Henryk - przedstwiciel ginacej arystokracji.
Poczatkowo dramat Zygmunta Krasinskiego mial nosic tytul Maz i skupic tym samym uwage czytelnika na konstrukcji losów glównego bohatera oraz na problematyce zwiazanej z czlowiekiem, z dylematami jego duszy. Autor jednak nadal swojemu dzielu tytul : Nie - Boska komedia , zmierzajac raczej w kierunku rozwazan historiozoficznych. Zmiane tytulu tlumaczy wybuch powstania listopadowego, który gleboko poruszyl poete. Udzialu w powstaniu nie wzial z zakazu ojca i moze dlatego nie znal jego prawdziwego oblicza.
Tytul wyraznie nawiazuje do Boskiej komedii Dantego i podlega róznorakim interpretacjom. Poeta chcial prawdopodobnie ukazac dzialania ludzi jako nie - boski czynnik dziejów, ewentualnie zasugerowac, ze wydarzenia przedstawione w utworze tocza sie przeciwko Bogu, wbrew jego woli.
Glównym bohaterem dramatu Krasinskiego jest Maz - Hrabia Henryk. Jest przywódca obozu arystokracji. Obóz ten umieszczony jest w Okopach sw. Trójcy - ostatnim bastionie feudalizmu. Ogladamy ludzi, którzy schodza ze sceny historycznej. Upadek moralny, degeneracja, prywata, strach, brak jakichkolwiek wartosci to cechy okreslajace arystokracje. Postacia wyraznie odmienna jest hrabia Henryk, który broni honoru arystokracji, ale jednoczesnie pogardza klasa ludzi malych i tchórzliwych. W dyskusji z Pankracym hrabia Henryk wskrzesza mit przeszlosci, docenia role arystokracji w tworzeniu tradycji narodowej, podtrzymywaniu tozsamosci, kultywowaniu wiary katolickiej, obronie granic Rzeczypospolitej. Nie wierzy w raj na ziemi jaki zapowiada Pankracy, ostrzega go przed lekcewazeniem Boga, w którego Pankracy watpi. Broni wartosci chrzescijanskich, wiary. Hrabia nie wierzy w mozliwosc postepu, widzi, ze kleska swiata jest nieuchronna. Wskazuje na zaslugi jakie dla ludzkosci dokonala arystokracja. To ona, bedac klasa wyksztalcona, znajaca prawa historii, dzierzyla i dzierzy w sobie pamiec o praojcach, historie i tradycje narodu. Szlachta organizowala i organizuje jego zycie, broni jego obyczajów, dbala i dba o jego kulture oraz rozwój duchowy. Jej zasluga jest tez krzewienie i obrona religii chrzescijanskiej, która hrabia wyznawal. Zrobila i robi dla narodu wiele. Hrabia Henryk wie jednak , ze to jej ...
>>>Kup
"matura cd" !!!<<<