Strona
główna »
Matura cd »
Ściągi z polskiego wypracowania z polskiego »
Wypracowania z polskiego - spis
»
>>>Kup
"matura cd" !!!<<<
Wypracowanie to zostało zamieszczone automatycznie poprzez
przekonwertowanie plików DOC na TXT. Skutkiem czego niektóre wypracowania są
zamieszczone w nieestetyczny sposób za co bardzo przepraszamy wiąże się to z
brakiem tabel i formatowania tekstu w plikach txt jak to ma miejsce w
oryginalnych plikach doc zamieszczonych na płycie. Zamieszczone wypracowanie
jest jedynie elementem informacyjnym i potwierdzającym wielkość naszego zbioru.
Poniżej przedstawione jest jedynie początkowa część wypracowania
znajdującego się na matura cd.
Oczywiście nie przedstawiamy całości
w celu zabezpieczenia się przed kopiowaniem.
Ignacy Krasicki - ksiaze poetów polskich
WALORY TRESCI I FORMY BAJEK IGNACEGO KRASICKIEGO
Bajka to gatunek z pogranicza epiki i liryki. Jest to alegoryczna opowiesc o zwierzetach, ludziach, przedmiotach, która sluzy do wypowiedzenia pewnej nauki moralnej o charakterze ogólnym i powszechnym. Ta prawda jest wyrazana czesto bezposrednio jako pointa na koncu utworu, na poczatku utworu w postaci tytulu lub jest tylko zasugerowana czytelnikowi. Prawda ta jest moral. Postacie wystepujace w bajce wyposazone sa w jednoznaczne i niezmienne cechy. Wyksztalcily sie dwa rodzaje bajek: narracyjna, stanowiaca jakby krótka opowiesc o nieskomplikowanej budowie oraz epigramatyczna, bardzo krótka, zazwyczaj czterowersowa. Najbardziej rozpowszechniona jest tzw. bajka zwierzeca, w której przedstawione zwierzeta wystepuja jako personifikacje typów ludzkich. Relacje miedzy zwierzetami sa odpowiednikiem stosunków spolecznych. Za twórce bajek uznaje sie Ezapa, zyjacego w VI wieku p.n.e. W Polsce bajki tworzyl w XV wieku Wiernat z Lublina. W epoce klasycyzmu twórcami bajek byli: w Rosji J Krylow, we Francji J. La Fontaine, w Polsce Ignacy Krasicki wzorujacy sie na La Fontaine.
Ignacy Krasicki wydal dwa zbiory bajek: Bajki i przypowiesci (dominuja tu bajki krótkie i zwiezle), Bajki nowe (ukazal sie ten zbiór po smierci Krasickiego, zawiera glównie bajki narracyjne). Krasicki korzystal z tego gatunku gdyz byl to typ formy gatunku dydaktycznego. Tresc tych bajek ma pouczac czytelnika, sluzyc mu rada.
Swiat jaki prezentuje Krasicki w swoich bajkach przygnebia. Jest on tragiczny. Zwyciezaja zle instynkty. Autor opisuje codziennosc, rzeczywistosc. Ludzie sa zli i okrutni. Niszcza slabszych. Ludzie sa obludni. Charakteryzuje ich hipokryzja. Przedstawiony jest tu swiat pesymistyczny. Bajki te nie sa wesole. Pesymistycznie brzmia slowa: szlachetnosc, uczciwosc mozna wlozyc miedzy bajki .
Walory formy bajek Ignacego Krasickiego:
* sa zwiezle i oszczedne
* jezyk jest prosty
* sa pisane trzynastozgloskowcem
* maja rytm
* zastosowany jest kontrast
* Krasicki oddzialywal na rozum
* odwolywal sie do ludzkiego rozsadku i indywidualnej refleksji
* lapidarnosc (zwiezlosc i skrótowosc wypowiedzi polaczone z rzeczowoscia)
TRESC BAJEK
Wstep do bajek
Jest to pierwsza bajka ze zbioru Bajki i przypowiesci . Ukazany jest wymyslony, wyidealizowany, nieistniejacy swiat. Poeta przedstawia swoje pojecie bajki, odpowiada na pytanie: Co to jest bajka ? Moral mówi, ze te zaprezentowane postawy sa nieprawdopodobne w realnym swiecie. Wyraza pesymistyczny stosunek podmiotu lirycznego, który nie wierzy w uczciwosc, prawosc. Autor bedzie kontrastowal zachowanie ludzi jakie jest, a jakie powinno byc. Bedzie szydzil z tych, którzy postepuja zle. Ludzie nie sa szlachetni i dzielni jacy powinni byc. W swoich bajkach Krasicki ukazuje swiat z jego wadami.
Dewotka
Krasicki w tej bajce pietnuje i wysmiewa religijna oblude i falsz moralny, który mozna by zarzucic niejednemu czlowiekowi. Tytulowa bohaterke charakteryzuje poboznosc na pokaz, dla ludzi, bowiem taka naprawde w sercu ma zlosc i nienawisc. Dewotka potrafi bowiem jednoczesnie modlic sie bez litosci bic swoja sluzaca z blahego powodu. W ostatnim wersie Krasicki zachowuje jednoznaczne stanowisko wobec takiej postawy: Uchowaj, Panie Boze od takiej poboznosci .
Groch przy drodze
Moral: zbytnia ostroznosc tez moze zaszkodzic. Gospodarz usilowal byc przebiegly i ostrozny. Za zbytnia zapobiegliwosc los sie zemsci. Przebieglosc nie poplaca.
Jagnie i wilki
Wilki zauwazyly w lesie jagnie. Mialy go zjesc. Jagnie spytalo sie jednak jakim prawem wilki chca to zrobic. Wilki odpowiedzialy, ze dlatego ze one sa silne a jagnie slabe i same. Moral: ten kto jest silniejszy ma przewage i jest w stanie dominowac.
Szczur i kot
Bajka ta mówi o pewnym szczurze. Siedzial on podczas mszy pod oltarzem i chwalil sie, ze go kadza. W pewnym momencie zakrztusil sie dymem i porwal go kot. Moralem jest tutaj to, ze tego, który sie zbyt przechwala i jest zbyt pewny, moze niespodziewanie spotkac nieszczescie.
Ptaszki w klatce
Bajka ta to rozmowa dwóch czyzyków. Mlody urodzony w klatce mówi, ze jest mu w niej dobrze. Urodzony na wolnosci mówi, ze zle czuje sie w klatce. Moralem jest tutaj to, ze jezeli nie przebywalo sie w lepszych warunkach to uwaza sie swoje za dobre. Nie nalezy dziwic sie osobom, które przebywajac w pozornie zlych warunkach twierdza, ze jest im dobrze, gdyz mogly nie widziec nic lepszego. Mozemy tez wnioskowac z tej bajki, ze zycie na wolnosci chociaz w zlych warunkach jest lepsze niz w niewoli.
Filozof
Mowa tu jest o pewnym filozofie, który nie wierzyl w Boga. Gdy jednak znalazl sie w klopotach uwierzyl nie tylko w Boga ale i w upiory. Moral: Czlowiek w obliczu niebezpieczenstwa jest w stanie zmienic swe poglady. Szukajac ratunku jest w stanie uwierzyc we wszystko.
Kruk i lis
Bajka ta ukazuje jak pewien lis podstepem zdobyl ser. Wychwalal on pewnego kruka, który trzymal ser w pysku. Gdy chwalil glos ptaka ten chcial go zaprezentowac. Zaczal spiewac i ser wypadl mu z pyska na ziemie. Moralem jest tutaj to, ze nalezy uwazac jezeli ktos nas zbytnio chwali, gdyz moze to robic wylacznie dla swojej korzysci.
Malarze
Bylo dwóch malarzy. Jeden - Piotr malowal ladnie, byl dobry ale biedny. Drugi - Jan malowal malo, byl zly ale bogaty. Jan upiekszal portrety, Piotr malowal natomiast prawdziwe twarze. Moral: Klamstwo moze przyniesc korzysci, a prawda nie zawsze. W naturze ludzkiej jest próznosc. Czlowiek lubi byc chwalony. W ludzkiej naturze jest sklonnosc do idealizowania siebie samego.
BOHATER POZYTYWNY DRUGIEJ POLOWY XVIII WIEKU - MIKOLAJ DOSWIAD-CZYNSKI - WZORZEC OSOBOWY DOBY OSWIECENIA
Cechy powiesci
W 1775 roku Ignacy Krasicki napisal pierwsza polska powiesc literatury nowozytnej pod tytulem: Mikolaja Doswiadczynskiego przypadki . Byl to utwór, w którym Krasicki skoncentrowal trzy typy powiesci: cechy utworu satyryczno-obyczajwego (I ksiega), cechy powiesci przygodowo - awanturniczego (II ksiega) oraz cechy powiesci utopijnej (III ksiega). Utwór ten byl napisany w formie pamietnika. Motywem jego napisania bylo zabicie czasu w pozyteczny sposób. Utwór ten bawi, uczy i wychowuje. Byla to autobiografia ówczesnego Polaka, przecietnego szlachcica drugiej polowy XVIII wieku.
Dzieje bohatera
Opisuje mlodosc i lata dojrzewania mlodego szlachcica Mikolaja Doswiadczynskiego w domu rodziców. Jest w tej ksiedze przedstawiona charakterystyka jego rodziców. Byli oni patriotami i szczerzy. Jego ojciec jest niewyksztalcony, caly czas przebywa na sejmikach. Jest sarmata. Matka jest kura domowa. Nigdzie nie wychodzila poza swój majatek. Rodzice nie dbali o edukacje Mikolaja. Wynajeto pana guwernera, Który zajmowal sie edukacja i ksztalceniem Mikolaja. Potem Doswiadczynski zostal poslany do szkoly, ale jej tez nie skonczyl. Znów pojawil sie oszust, który mial ksztalcic Mikolaja. Sprzedawa...
>>>Kup
"matura cd" !!!<<<