Strona
główna »
Matura cd »
Ściągi z polskiego wypracowania z polskiego »
Wypracowania z polskiego - spis
»
>>>Kup
"matura cd" !!!<<<
Wypracowanie to zostało zamieszczone automatycznie poprzez
przekonwertowanie plików DOC na TXT. Skutkiem czego niektóre wypracowania są
zamieszczone w nieestetyczny sposób za co bardzo przepraszamy wiąże się to z
brakiem tabel i formatowania tekstu w plikach txt jak to ma miejsce w
oryginalnych plikach doc zamieszczonych na płycie. Zamieszczone wypracowanie
jest jedynie elementem informacyjnym i potwierdzającym wielkość naszego zbioru.
Poniżej przedstawione jest jedynie początkowa część wypracowania
znajdującego się na matura cd.
Oczywiście nie przedstawiamy całości
w celu zabezpieczenia się przed kopiowaniem.
Motywy mitologiczne i biblijne inspiracja dla twórców wspólczesnych ( Dedal i Ikar , Nike , Apollo i Marsjasz , Prometeusz , Syzyf , itp.).
-Jan Kochanowski Czego chcesz od nas Panie - motyw zaczerpniety z Ksiegi Rodzaju. Bóg jest ukazany jako stwórca swiata, architekt, Wielki Budowniczy. On zbudowal niebo i sprawil, ze wody zebraly sie w brzegach. Przedstawiany takze jako wielki artysta. Oblicze Boga jest dobrotliwe i pogodne. W podnioslym tonie mówi o nim Kochanowski jako o Panu Swiata. Eksponuje jego potege i wszechobecnosc. Antropomorfizacja wizerunku Boga.
- Treny - Tren XIX - Sen. Stwierdza, ze Bóg zsyla na czlowieka zarówno cierpienie jak i radosc, nagradza prawosc, sluzbe ojczyznie i cnote.
- Prawa i obowiazki Tadeusz Rózewicz .
- Wciaz o Ikarach glosza Ernest Bryll
- Nike która sie waha Zbigniew Herbert
- Apollo i Marsjasz Zbigniew Herbert
- Ikar Stanislaw Grochowiak
Mit jest to sfabularyzowana opowiesc wyrazajaca wierzenia danej spolecznosci, Ma on najczesciej charakter metaforyczny i symboliczny i dlatego niesie bogate tresci uniwersalne. Te cechy mitu sprawiaja, ze zawiera on pierwsze wzory ludzkich postaw i zachowan, tzw. archetypy. Uniwersalna wymowa mitu i wzorce postaw powoduja, ze mity odegraly szczególna role w kulturze europejskiej, staly sie bogatym zródlem tematów sztuk pieknych, a w tym takze literatury, która siegala do nich najczesciej w tych okresach, gdy ozywaly estetyczne normy antyku. Potwierdzeniem tego moze byc literatura Odrodzenia, a przede wszystkim twórczosc najwybitniejszego jej przedstawiciela w Polsce - Jana Kochanowskiego. W Odprawie poslów greckich Jan z Czarnolasu wykorzystuje zaczerpniety z Iliady fragment mitu trojanskiego opowiadajacego o uprowadzeniu przez Parysa pieknej Heleny - zony króla Menelausa. Poslowie greccy - Menelaus i Ulisses - przybywaja do Troi i zabiegaja o zwrot porwanej królowej spartanskiej. Nad dylematem, oddac czy zatrzymac w Troi Helene, obraduje rada trojanska, która wskutek intryg królewicza trojanskiego postanawia zatrzymac Greczynke i przez to naraza kraj na niebezpieczenstwo. Nawiazanie do mitu sluzy autorowi do pokazania stanu moralnego wspólczesnej sobie szlachty oraz do krytyki sejmu polskiego i osoby niezdecydowanego króla, który opowiada sie za wola wiekszosci kierujacej sie prywata. W Odprawie poslów greckich wyraza tez Kochanowski patriotyczna troske o przyszlosc kraju, która wypowiada przez usta wieszczki Kassandry przepowiadajacej upadek Troi.
W zupelnie inny sposób mity inspiruja pisarzy romantyzmu i Mlodej Polski. Poeci tych czasów siegaja do symboliki mitu, nawiazuja do postaw bohaterów mitycznych i tego, co wyraza uniwersalne wartosci lub dazenia epoki. Widzimy to w kreacji bohatera III czesci Dziadów Adama Mickiewicza i w natchnionym monologu Konrada w Wielkiej improwizacji . Konrad w tej piesni kierowanej do Boga i natury wyraza wiare w twórcza, boska moc uczucia i mysli. Jednak radosc plynaca z doskonalosci i geniuszu poetyckiego jest przeniknieta wszechogarniajaca miloscia do wlasnego, udreczonego narodu. Konrad dzieli z nim cierpienia.
Ja i ojczyzna to jedno. Nazywam sie Milijon - bo za miliony kocham i cierpie katusze.
Zarliwa milosc do ojczyzny doprowadza go do prometejskiego buntu przeciwko Bozej obojetnosci. Domaga sie wiec rzadu dusz , bo wierzy, ze sila swego uczucia uszczesliwi naród. Konrada jako bohatera romantycznego cechuje poczucie tytanicznej sily, które jednak rodzi w nim pyche i powoduje bluznierstwo wobec Boga. Dlatego bohater staje sie lupem diablów i ponosi kleske. Konrad czesto jest zwany Prometeuszem polskim. Z postawy mitycznego bohatera przejmuje milosc do ludzi , bunt przeciwko Bogu, ofiare i cierpienie. Podobne cechy widzimy w kreacji podmiotu lirycznego w hymnie Jana Kasprowicza Swiety Boze, Swiety Mocny :
Jestem, Jestem i placze... Bije skrzydlami jak ptak ranny jak ptak ten
nocny któremu okiem kazano skrwawionym patrzec w blask slonca.
i obraz buntu:
A ty o Boze! o Niesmiertelny! (...) siedzisz miedzy gwiazdami (...) i
ani spojrzysz na padolny smug.
Mit o Syzyfie wykorzystuje Stefan Zeromski w powiesci Syzyfowe prace . Nieefektywny, bezowocny wysilek Syzyfa ( nieustanne wtaczanie glazu na szczyt góry i stacz...
>>>Kup
"matura cd" !!!<<<