Strona
główna »
Matura cd »
Ściągi z polskiego wypracowania z polskiego »
Wypracowania z polskiego - spis
»
>>>Kup
"matura cd" !!!<<<
Wypracowanie to zostało zamieszczone automatycznie poprzez
przekonwertowanie plików DOC na TXT. Skutkiem czego niektóre wypracowania są
zamieszczone w nieestetyczny sposób za co bardzo przepraszamy wiąże się to z
brakiem tabel i formatowania tekstu w plikach txt jak to ma miejsce w
oryginalnych plikach doc zamieszczonych na płycie. Zamieszczone wypracowanie
jest jedynie elementem informacyjnym i potwierdzającym wielkość naszego zbioru.
Poniżej przedstawione jest jedynie początkowa część wypracowania
znajdującego się na matura cd.
Oczywiście nie przedstawiamy całości
w celu zabezpieczenia się przed kopiowaniem.
Nowela pozytywistyczna jako narzedzie polityki spolecznej
Nowela wywodzi sie od wloskiego twórcy renesansowego G. Boccaccia i jego Dekameronu (zbioru 100 nowel). Klasyczna nowela jest utworem krótkim, prozatorskim, o wyrazistej fabule i zredukowanym do minimum komentarzu. W noweli nie ma lub sa nikle watki poboczne, mala jest ilosc bohaterów. Wydarzenia biegna do punktu kulminacyjnego, który przynosi rozwiazanie konfliktu, po czym nastepuje pointa. Cecha noweli klasycznej jest teoria sokola - czyli obecnosc glównego motywu, który przewija sie przez kolejne etapy fabuly i odgrywa kluczowa role.
II polowa lat 70-tych XIX wieku to czas noweli. Nowela stala sie przejsciowa forma wypowiedzi miedzy literatura tendencyjna a dojrzala powiescia realistyczna. Jeszcze glosila tezy, zawierala pewna tendencje, lecz juz na jej materiale twórczym cwiczyli ambitne, precyzyjne chwyty pisarskie. Nowela byla narzedziem polityki spolecznej. Za jej pomoca pozytywistyczni twórcy najczesciej poruszali tematy dotyczace niedoli nizszych warstw spolecznych - chlopów i robotników, stosunku klas wyzszych do tych grup spolecznych oraz tematy patriotyczne.
1. Problematyka spoleczna wsi:
- Henryk Sienkiewicz Szkice weglem - opowiesc o tragedii w rodzinie Rzepów, która zostala spowodowana przez pisarza Zolzikiewicza; krytyka ukladu szlachta - lud, ukazanie ciemnoty ludu, jego panicznego strachu przed urzedem, co moze doprowadzic do tragedii, postulat zmiany stosunku klas wyzszych i bardziej wyksztalconych do warstwy chlopskiej, koniecznosc oswiecenia chlopa, który nie umie pisac ani czytac
- Henryk Sienkiewicz Janko Muzykant - niedola biednego, cho...
>>>Kup
"matura cd" !!!<<<