Strona
główna »
Matura cd »
Ściągi z polskiego wypracowania z polskiego »
Wypracowania z polskiego - spis
»
>>>Kup
"matura cd" !!!<<<
Wypracowanie to zostało zamieszczone automatycznie poprzez
przekonwertowanie plików DOC na TXT. Skutkiem czego niektóre wypracowania są
zamieszczone w nieestetyczny sposób za co bardzo przepraszamy wiąże się to z
brakiem tabel i formatowania tekstu w plikach txt jak to ma miejsce w
oryginalnych plikach doc zamieszczonych na płycie. Zamieszczone wypracowanie
jest jedynie elementem informacyjnym i potwierdzającym wielkość naszego zbioru.
Poniżej przedstawione jest jedynie początkowa część wypracowania
znajdującego się na matura cd.
Oczywiście nie przedstawiamy całości
w celu zabezpieczenia się przed kopiowaniem.
Portret spoleczenstwa polskiego w romantyzmie i renesansie
W romantyzmie i renesansie podobnie jak w pozostalych epokach literackich pisarze bardzo czesto podejmowali sie oceny spoleczenstwa w którym przyszlo im zyc. Zwracali uwage na problemy z jakimi borykali sie ludzie, wytykali bledy w rzadzeniu i podsuwali wlasne pomysly. W ten sposób niesli swoja pomoc dla narodu, choc nie zawsze osiagali zamierzony cel. Pisarze wytykali spoleczenstwu wszystkie wady i ulomnosci, bardzo czesto poruszali tematy delikatne lub wrecz zakazane (cenzura).
W tej pracy postaram sie przedstawic obraz polskiego spoleczenstwa w oczach twórców renesansu i romantyzmu.
Epoka renesansu to okres kiedy Polska jest panstwem zjednoczonym i silnym gospodarczo. Wysoki poziom osiaga szkolnictwo, zarówno srednie, jak i wyzsze. Reformacja i religijne spory nie prowadza w Polsce do wojen religijnych. Jednak pomimo tych osiagniec Mikolaj Rej w swym utworze pt. Krótka rozprawa miedzy trzema osobami: Panem, Wójtem a Plebanem nie przedstawil spoleczenstwa polskiego w pozytywnym swietle.
W utworze tym, bedacym wierszowanym dialogiem o charakterze politycznym poznajemy trzy osoby (Pana, Wójta, Plebana), które wyobrazaja pewne grupy spoleczne. Pan to symbol szlachty, która walczy o ograniczenie przewagi magnaterii, króla i duchowienstwa (Pleban). W zamian ta grupa spoleczna zada wiekszych przywilejów dla siebie. Pan atakuje duchowienstwo, zarzucajac mu niedbalosc w wykonywaniu obowiazków koscielnych. Krytykowane jest równiez zycie prowadzone przez ksiezy. Nie zyja oni zgodnie z zasadami wiary, jaka sami glosza. Od swych wiernych wymagaja posluszenstwa, a sami oddaja sie wielu wykroczeniom. Slabe wyksztalcenie uniemozliwia im prawdziwe nauczanie, a poprzez stawianie korzysci materialnych na pierwszym miejscu zaniedbuja swoich wiernych. Odpowiadajac na zarzuty Pana Pleban wytyka szlachcie zycie ponad stan, sklonnosci do przepychu, pijanstwo i obzarstwo oraz zanik obyczajów. Zwraca równiez uwage na nieudolnosc sejmu, którego poslowie nie potrafia uchwalic zadnej ustawy oraz na bledy w rzadzeniu panstwem. Duchowienstwo wytyka szlachcie brak patriotyzmu, przekupstwo i przedkladanie wlasnych spraw ponad dobro panstwa. Trzecia grupa spoleczna, która wyobraza Wójt jest chlopstwo - warstwa najubozsza i najbardziej uciskana. Biedni chlopi, którzy nie maja zadnych praw, sa zmuszeni do wypelniania obowiazków, które przekraczaja ich mozliwosci.
Mikolaj Rej przedstawil w swym utworze spoleczenstwo polskie, w którym wszyscy obwiniaja i krytykuja innych, nie starajac sie jednak zmienic istniejacego stanu rzeczy. Autor ukazal wszystkie negatywne strony zycia spolecznego Polski i skrytykowal bledy w rzadzeniu oraz dominacje duchowienstwa w zyciu narodu.
Innym pisarzem, który przedstawil obraz polskiego spoleczenstwa byl Jan Kochanowski. Swoja opinie na temat narodu wyrazil on w utworze pt. Odprawa poslów greckich . Dramat Kochanowskiego mówi o odpowiedzialnosci obywateli za losy swej ojczyzny. Odnalezc mozna równiez zarzuty, jakie poeta postawil Polakom. Pietnuje on brak praworzadnosci oraz panujace przekupstwo i niesprawiedliwosc. Krytykuje braki w przygotowaniu do obrony ojczyzny oraz nieodpowiedzialna mlodziez, prowadzaca prózny i leniwy tryb zycia. Kochanowski wytyka rzadzacym, iz nad dobro panstwa przedkladaja wlasne sprawy. W utworze mozna...
>>>Kup
"matura cd" !!!<<<