Strona
główna »
Matura cd »
Ściągi z polskiego wypracowania z polskiego »
Wypracowania z polskiego - spis
»
>>>Kup
"matura cd" !!!<<<
Wypracowanie to zostało zamieszczone automatycznie poprzez
przekonwertowanie plików DOC na TXT. Skutkiem czego niektóre wypracowania są
zamieszczone w nieestetyczny sposób za co bardzo przepraszamy wiąże się to z
brakiem tabel i formatowania tekstu w plikach txt jak to ma miejsce w
oryginalnych plikach doc zamieszczonych na płycie. Zamieszczone wypracowanie
jest jedynie elementem informacyjnym i potwierdzającym wielkość naszego zbioru.
Poniżej przedstawione jest jedynie początkowa część wypracowania
znajdującego się na matura cd.
Oczywiście nie przedstawiamy całości
w celu zabezpieczenia się przed kopiowaniem.
Symbole w Weselu Stanislawa Wyspianskiego.
W dramacie Wesele mamy do czynienia z dwoma planami: pierwszym - realistycznym - ukazujacym postacie uczestników wesela - przedstawicieli wsi i miasta i drugim - fantastycznym. Symbole w Weselu mozemy podzielic na: widma i zjawy, przedmioty materialne oraz cale sceny symboliczne.
Widma i zjawy Plan symboliczny wspóltworza postacie o szczególnym statusie i zadaniach. Zjawy ukazuja sie na krótko tylko pojedynczym, wybranym bohaterom. Widma stanowia poglebienie charakterystyki autentycznych osób i sa upersonifikowaniem ich przezyc, odczuc, marzen, niepokojów, rozterek i leków.
Widmo - przybywa do Marysi jako jej dawny kochanek i jest ono postaciowieniem jej utraconych marzen i szans. Jest to postac inspirowana dzielami romantyków. Oboje wspominaja wspólnie spedzone chwile, a po tym Widmo zaprasza Marysie do tanca. Zjawa przytula sie do kobiety, ta jednak odczuwa grobowy chlód bijacy od Widma i odpycha je.Stanczyk - jest osoba inspirowana obrazami Matejki i Teka Stanczyka . Jest on jak gdyby wewnetrznym glosem Dziennikarza analizujacym terazniejszosc w kontekscie zdarzen historycznych. Stanczyk z Teki krytykuje manifestacje patriotyczne, konspiracyjne dzialania i marzenia o demokracji, zas ten z Wesela w podobny sposób analizuje sprawy narodowe, ale prowadzi refleksje w innym kierunku. Dzwon Zygmunta - symbol potegi Polski - powinien, wedlug Stanczyka, budzic sily i uczucia patriotyczne. W tej tradycji trzeba szukac bodzców do dzialania. Taki glos nadziei kaze Dziennikarzowi zweryfikowac jego stanowisko polityczne, zwraca uwage na szkodliwosc polityki bez perspektyw i bez wyraznego programu, polityki poddania i rezygnacji. Dziennikarz jako konserwatysta, który prowadzi lojalna polityke wobec zaborców, usypia naród zamiast go budzic. Stanczyk wrecza mu laske blazenska jako symbol ironicznego przewodnictwa. Rycerz Czarny - utozsamiany z postacia Zawiszy Czarnego, tytulowego bohatera dramatu Tetmajera. Rycerz przypomina o utracie zdobywanej z trudem pozycji ojczyzny, o zaprzepaszczeniu kolejnych szans na odzyskanie swobody i dawnej swietnosci. Jest on symbolem mestwa, odwagi i bohaterstwa. Poeta w jego mniemaniu powinien byc przywódca narodu, a dzieki swoim utworom jednoczyc ludzi w dzialaniu. Slowa Rycerza sa wyraznym potepieniem, tak powszechnego w tamtym okresie, katastrofizmu i dekadentyzmu. Hetman - Ksawery Branicki, zdrajca i jeden z przywódców konfederacji targowickiej. Jest reprezentantem kierujacej sie prywata magnaterii. Ukazuje sie Panu Mlodemu, poniewaz on zdradza swoja klase zeniac sie z chlopka. Upiór Jakuba Szeli - ukazuje sie Dziadowi jako znak niechlubnej postawy, kierujacej sie klasowa nienawiscia opraw...
>>>Kup
"matura cd" !!!<<<