Strona
główna »
Matura cd »
Ściągi z polskiego wypracowania z polskiego »
Wypracowania z polskiego - spis
»
>>>Kup
"matura cd" !!!<<<
Wypracowanie to zostało zamieszczone automatycznie poprzez
przekonwertowanie plików DOC na TXT. Skutkiem czego niektóre wypracowania są
zamieszczone w nieestetyczny sposób za co bardzo przepraszamy wiąże się to z
brakiem tabel i formatowania tekstu w plikach txt jak to ma miejsce w
oryginalnych plikach doc zamieszczonych na płycie. Zamieszczone wypracowanie
jest jedynie elementem informacyjnym i potwierdzającym wielkość naszego zbioru.
Poniżej przedstawione jest jedynie początkowa część wypracowania
znajdującego się na matura cd.
Oczywiście nie przedstawiamy całości
w celu zabezpieczenia się przed kopiowaniem.
Szkola i nauka jako tematy literatury pozytywistycznej
Pozytywisci twierdzili, ze nauka i powszechnosc oswiaty podniosa poziom moralny spoleczenstwa i przekonaja o koniecznosci pracy na rzecz ogólnego dobra. Tezy programowe, a wiec zalozenia pracy u podstaw
i pracy organicznej jak równiez emancypacji kobiet starano sie propagowac srodkami literackimi. Tak wiec odzwierciedlenie hasel pozytywistów odnalezc mozna przede wszystkim w nowelistyce.
Punktem wyjscia dla postulatu pracy organicznej byla teoria organiczna Herberta Spencera, który wskazal analogie miedzy zywym organizmem, w którym sprawne dzialanie wszystkich narzadów jest gwarancja jego prawidlowego funkcjonowania, a spoleczenstwem. Przedstawiciele teorii organicznej twierdzili, ze bogactwo nagromadzone przez jednostki jest jednoczesnie majatkiem calego spoleczenstwa. Praca organiczna miala polegac na wspólpracy wszystkich warstw spolecznych (tak jak wspólpracuja ze soba czlony zdrowego organizmu).
Z postulatem pracy organicznej scisle laczy sie praca u podstaw , czyli praca nad ludem i dla ludu . Ta podstawa w polskim spoleczenstwie, nad która nalezalo pracowac byla ludnosc wiejska. Jej brak wyksztalcenia nie pozwalal spoleczenstwu stanac na wyzszym poziomie zycia.
Takze prawie zupelna zaleznosc kobiet od mezczyzn nie stwarzala warunków do lepszego rozwoju. Kobieta sama nie znajdowala miejsca
w spoleczenstwie i jej byt bez opiekuna konczyl sie zazwyczaj tragicznie.
Jak juz wspomnialem szkola i nauka najczesciej stawaly sie tematami nowel. Liczba dziel tego gatunku jest ogromna, a w prawie kazdym pojawia sie chocby na chwile motyw szkoly, nauki, wyksztalcenia itp.
Jednym z wielu utworów, w którym sa przedstawiane w/w postulaty to Antek . W swoim dziele Boleslaw Prus przedstawil wlasciwie parodie edukacji. Stykajac sie z przedstawiona szkola oraz nauczycielem chlop musial dojsc do wniosku, ze szkola nie dla biedaków .
Kolejnym utworem propagujacym prace u podstaw sa Szkice weglem . Centralnym problemem jest dramatyczna sytuacja chlopów po przeprowadzeniu ustawy uwlaszczeniowej. Ciemnota ludzi biednych sprawia, ze staja sie latwym lupem dla lokalnych wladz i naduzywajacych wladzy urzedników. Nie wyksztalcona wies Barania Glowa nie potrafi sie bronic przed pisarzem gminnym - Zolzikiewiczem. Bezbronna zona Rzepy, chlopa niesprawiedliwie powolanego do wojska, ni...
>>>Kup
"matura cd" !!!<<<